Zirveden önce Türkiye Amerika'ya çok sert mesajlar gönderdi

Nejat Eslen yazdı...

Zirveden önce Türkiye Amerika'ya çok sert mesajlar gönderdi

Babadolu Ajansı'nın güvenilir kaynaklara dayanarak yaptığı habere göre Türkiye, 14 Haziran'da yapılacak Biden-Erdoğan zirvesinden önce çok sert mesajlar gönderdi.

Türk-Amerikan ilişkilerinin stratejik mahiyette ve eşitler arasında olduğunu vurgulayan Türkiye, gelecekte de bu ilişkilerin sağlıklı yürütülebilmesi ve iki tarafın ortak çıkarlarına hizmet edebilmesi için "Amerika, söylem ve eylemlerinde dikkatli olmalıdır" dedi.

Türkiye, ABD savunma bütçesinin hangi maksatlarla kullanılacağının, hangi silah sistemlerinin tedarik edileceğinin NATO ittifakı dayanışması gereği Türkiye’ye önceden bildirilmesini, Türkiye’nin onay vermediği silah sistemlerinin kesinlikle tedarik edilmemesini Amerika’dan sert bir üslupla talep etti.

Türkiye, ABD yönetimine gönderdiği mesajda, silah sistemlerinin mutlaka NATO ihtiyaçlarına ve standartlarına göre tedarik edilmesi ve sadece NATO görevlerinde kullanılması gerektiğini sert bir dille bildirdi.

Ayrıca, bu kurallara uyulmadığı takdirde, NATO üyeliğinin tartışmaya açılabileceği konusunda ABD uyarıldı.

 ABD yönetiminin, NATO dayanışmasını dikkate almadan, kendi ulusal çıkarlarına göre stratejiler geliştirerek uygulamaya çalıştığını vurgulayan Türkiye, bu durumun kesinlikle kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Türkiye, NATO dayanışması ve dünya barışı gereği olarak Amerikan donanmasında görev yapan uçak gemilerinin Türkiye’nin onaylayacağı takvime uygun olarak yüzde elli azaltılmasını istedi.

Türkiye’nin talebine göre, Amerikan donanmasına ait gemiler bundan sonra Türkiye’nin kıta sahanlığına girmeden 15 gün önce Türkiye’ye bildirilecek ve Türkiye’nin belirleyeceği tonajın üstündeki Amerikan savaş gemisi Türk kıta sahanlığında bulunamayacak.

Kara para aklama iddiası ile Türkiye’de tutuklu bulunan American Yankee’s Bank genel müdürünün serbest bırakılmasıyla ilgili Amerikan talebinin, bu bağımsız yargının meselesidir diyerek ret edildiği Biden’a kesin bir dille ifade edilecek.

Bu zirvede ayrıca Biden, insan hakları ihlalleri konusunda uyarılacak, Amerikan polisinin siyahileri boyunlarına basarak öldürmesine son verilmesi şiddetle talep edilecek.

Türkiye’nin desteklediği, Meksika’nın kuzeyinde üslenmiş olan ve Amerika’nın güneyinde ayrı bir devlet kurmaya çalışan TKK’ya karşı Amerikan ordusunun aşırı şiddet kullanılmasının kabul edilemeyeceği, Türkiye’nin TKK'yı "özgürlük savaşçıları" olarak gördüğü Biden’a bir daha hatırlatılacak. 

Amerikan ordusunun TKK’ya karşı şiddet kullanmaya devam etmesi durumunda, Amerikan devletinin Türk Lirası ile yaptığı ticari işlemlere ambargo uygulanacak.

ABD yetkililerinin, Türkiye’nin, Amerika’daki FETÖ'cüleri kullanarak Biden’ı devirmek için darbe planladığı konusundaki iddiaları yalanlanacak.

Türk ve Rus donanmalarının Florida açıklarında birlikte yapacakları deniz tatbikatından Amerika’nın neden rahatsız olduğunun anlaşılamadığı Biden’a bildirilecek.

Türkiye’nin başlattığı Büyük Orta Amerika Projesi’nin Amerika’yı hedeflemediği zirvede anlatılacak.

Türkiye’nin, Küba’da, Venezuela’da askeri üsler kurmasının ve bu ülkelerle ikili güvenlik anlaşmaları imzalamasının Amerika’yı neden tedirgin ettiğinin anlaşılamadığı zirvede Biden’a söylenecek.

Babadolu Ajansı’nın bu haberinde, iç ve dış borçları nedeni ile ekonomik kriz içinde olan ve doların sürekli değer kaybettiği bu süreçte, CeedatPacker’ın videoları ile sarsılan Amerika Başkanı yaşlı Biden’ın bu ikili görüşmede fazla şansının olmadığı, Erdoğan’a karşı direnmesinin çok zor olacağı da vurgulandı.